تبلیغات
مدرسه غیر دولتی احسان منطقه 8 تهران - فرهنگ اسلامی وتعلیمات دینی سال دوم راهنمایی / سوال و جواب های هر درس به طور کامل
مدرسه غیر دولتی احسان منطقه 8 تهران
اعتلا ، حرکت ، سعی ، امتحان ، نتیجه

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فرهنگ اسلامی وتعلیمات دینی سال دوم راهنمایی / سوال و جواب های هر درس به طور کامل

بخش چهارم . از درس 17 تا  پایان کتاب

درس هفدهم : نماز شکوه مند جمعه :

آیا می دانید بهترین نمازهای چگونه نمازی است ؟ نمازی که با توجه و با جماعت اقامه شود و از بهترین و پرفضیلت ترین نمازهای جماعت ، نماز شکوه مند و فشرده مسلمانان در روز جمعه است.
مراسم نماز جمعه با دو خطبه شروع می شود امام جمعه که از سوی رهبر تعیین می شود، در این دو خطبه درباره تقوا و پرهیزگاری با مردم صحبت می کند. مسائل سیاسی روز و مشکلات جامعه اسلامی را مطرح می کند و رهنمودهای و راه حل های مفید ارائه می دهد. او در پایان هر خطبه با قرائت سوره های کوتاه از سوره های قرآن كریم سخن خود را تمام می کند. امام جمعه خطبه ها را در حالت ایستاده و تکیه داده به سلاح ایراد می کند، تا اعلام كند که جامعه اسلامی، در همه حال ؛ حتی در حالت ایراد خطبه های نماز، آمادگی رزمی خود را حفظ خواهد كرد.
نماز جمعه دو رکعت دارد و به جای نماز ظهر خوانده می شود. پس از پایان خطبه ها، نمازجمعه آغاز می شود و نماز گزاران در صف های منظم و به هم پیوسته با وحدت و هماهنگی کامل به امام جمعه اقتدا می کنند.
در نماز جمعه دو قنوت خوانده می شود. یک قنوت در رکعت اول قبل از رکوع و یک قنوت در رکعت دوم بعد از رکوع . در نماز جمعه مستحب است که در رکعت اول پس از سوره حمد، سوره جمعه و در رکعت دوم سوره منافقون خوانده شود. نماز جمعه یکی از دقیق ترین دستورهای اسلام است.
زیرا به این ترتیب مسلمانان هر هفته به مضمون این دو سوره توجه می کنند. و اصول برنامه هفتگی خود را به طور مکرر می شنوند، منافقان را بهتر می شناسند و با قدرت و آگاهی دست آنان را از جامعه خویش کوتاه می کنند.
در پایان نماز جمعه دعا خوانده می شود و نماز را به پایان می رسد. آن گاه با روحیه ای بسیار پاک و قدرتمند که از شرکت در نماز جمعه و هم نشینی با مؤمنان بدست می آید با نشاطی وصف ناپذیر و روحانی نماز گزاران به خانه های خود باز می گردند. آیه ای از قرآن کریم : ای کسانی که ایمان آورده اید، هنگامی که برای نمازجمعه ندا در دهند به سوی ذکر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنید این برای شما بهتر است اگر بدانید.(سوره جمعه آیه 9)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 17
1 – آیا می دانید بهترین نمازها چگونه نمازی است؟

نمازی که با توجه و با جماعت اقامه شود، از بهترین نمازهاست.2 – امام جمعه را چه کسی تعیین می کند؟ او پیش از نماز چند خطبه می خواند؟ خطبه ها درباره چه مطالبی است؟

امام جمعه از سوی رهبری تعیین می شود. قبل از نماز دو خطبه خوانده می شود. این دو خطبه پس از حمد و ستایش پروردگار اسلام و درود بر پیامبر و امامان، درباره تقوی ، پرهیزگاری ، پارسایی، آیات قرآن ، احادیث پیامبر و اهل بیت، مسائل سیاسی روز ، مشکلات جامعه اسلامی و رهنمودها است. در پایان هر خطبه امام جمعه با قرائت سوره هایی کوتاه از قرآن ، سخن خود را تمام می کند.3 – چرا امام جمعه با تکیه بر سلاح خطبه می خواند؟ توضیح دهید؟

برای این که در عمل ً اعلام کند که جامعه اسلامی، یک جامعه تمام نظامی و رزمی است و در همه حال، حتی در حالت ایراد خطبه های نماز، آمادگی رزمی و برپایی خود را حفظ می کند.4 – در هنگام شنیدن خطبه ها، نماز گزار باید چگونه باشد؟

نماز گزاران باید به هنگام هر دو خطبه ساکت بنشیند و در حالتی بگونه حالت نماز جمعه، خطبه ها را گوش کنند، تا با شنیدن پندها و موعظه ها بیشتر به خدا متوجه شوند و راه زندگی را با تقوی و پارسایی بهتر بپویند.5 – در هر رکعت نماز جمعه، خواندن کدام سوره ها مستحب است؟چرا؟

مستحب است که در رکعت اول بعد از سوره حمد، سوره جمعه و در رکعت دوم سوره منافقون، خوانده می شود این دستور یکی از دقیق ترین دستورهای اسلام است . برای این که مسلمانان هر هفته به مضمون این دو سوره توجه کنند و اصول برنامه هفته خود را مکرر بشنوند و بخصوص منافقین را بهتر بشناسند و با کمال قدرت و بصیرت دست آنان را از جامعه خویش کوتاه نمایند.

درس هجدهم : روزه ، صبری سازنده

رسول خدا (ص) حضرت محمدبن عبدالله در یکی از آخرین روزهای ماه شعبان ، فرارسیدن ماه رمضان را توضیح داد. پیامبر گرامی در خطبه ای بلند، وظایف مسلمانان را در این ماه مبارك توضیح می هد و از آنان می خواهد خود را برای مهمانی خدا آماده سازند و شایسته برخورداری از کرامت ها و نعمت های خاص الهی گردند. روزه یعنی صبر و پایداری و صبر است که آدمی را به بلندترین مقام معنوی می رساند. سحرگاهان مؤمنین که برای دعا، مناجات و خوردن سحری بر می خیزند، نیت می کنند که «خدایا به فرمان تو و برای انجام امر تو روزه می گیریم» همان طور که تو گفته ایی لب از خوردن و آشامیدن می بندم و از دیگر چیزهایی که روزه مرا باطل می کند، دوری می کنم؛ و این همان معنای صبر است.
روزه صبر کردن در برابر خواسته های حیوانی خویش است. روزه یعنی از بعد حیوانی برخاستن. از زمین سربرداشتن و به آسمان زیبای ایمان و انسانیت نظاره کردن و در آن به پرواز درآمدن.
از بهترین نمونه های صبر، روزه است. روزه انسان را از غفلت و خودفراموشی می رهاند و به بلندترین و پرشکوه ترین حالت های یک انسان نزدیک می کند. «روزه دار» در شادمانی است. « یکی به هنگام نزدیک شدن وقت افطار و شادمانی عظیم دیگر به هنگام دیدار پروردگار».مسائلی درباره ی روزه :

الف) روزه از بهترین عبادت هاست و باید همانند دیگر عبارت ها ، آگاهانه و با نیت اطاعت امر خدا انجام گیرد.
ب ) برخی از کارهایی که روزه را باطل می کنند عبارتند از : خوردن و آشامیدن هر چند بسیار کم باشد. استفراغ عمدی ، فروبردن تمام سر در آب – رساندن غبار غلیظ و دود غلیظ به گلو – دروغ بستن به خدا و پیامبر و امامان علیه اسلام و مسافرت کردن
ج) اگر انسان عمدی و از روی اختیار کاری که روزه را باطل می کند انجام دهد، گناه بزرگی مرتکب شده و روزه او باطل است. اما چنان چه از روی فراموشی و غفلت بی اختیار باشد، روزه او صحیح است.
د) کسی که روزه ماه رمضان بر او واجب است، اگر بدون عذر شرعی روزه نگیرد، گناه بزرگی انجام داده و علاوه بر قضای روزه، کفاره نیز باید بدهد.
ه ) این افراد نباید روزه بگیرند:
بیمار و کسی که روزه گرفتن برای او ضرر دارد. پیرمرد یا پیرزنی که روزه گرفتن برای او مشقت دارد. زن حامله یا شیرده که روزه برای خود یا کودک وی ضرر دارد.
ر) اگر فردی نتواند به دلیل عذر شرعی در ماه رمضان روزه بگیرد، بعد از ماه رمضان وقتی عذر وی برطرف شد، باید قضای روزه را بگیرد . ز) کسی که به علت عذر شرعی، نمی تواند روزه بگیرد؛ نباید آشکارا روزه خواری کند.
آیه ای از قران کریم:
ای کسانی که ایمان آورده اید روزه بر شما واجب است همان گونه که برامت های پیش از شما واجب شده بود باشد که پرهیزگار شوید.(سوره بقره آیه 183 )بیندیشید و پاسخ دهید: درس 18 :
1- امیر المؤمنین علی (ع) درباره صبر چه فرموده اند؟ صبر و روزه با هم چه رابطه ای دارند؟

می فرماید : «بر شما باد صبر و شکیبایی و بردباری ، چون که صبر به منزله سرِ ایمان است و همانطور که بدن بی سر بی فایده و مردار است ، ایمان بدون صبر هم بی فایده است . از بهترین نمونه های صبر روزه است.»2 – روزه گرفتن در جان و روح روزه دار چه اثرمفیدی بر جای می گذارد؟

روزه انسان را از غفلت و خودفراموشی می رهاند و به مقام نور و آگاهی و خویشتن یابی می رساند و از گلستان معطر یاد خدا، بوته های پرگلی در جای خود می پروراند .می پروراند او را به بلندترین و پرشکوه ترین حالت های یک انسان نزدیک می کند شخص روزه دار را دو شادمانی است. یکی به هنگام نزدیک شدن وقت افطار و شادمانی دیگر به هنگام لقاء پروردگار است.3 – چه چیزهایی روزه را باطل می کنند؟

خوردن و آشامیدن هر چند بسیار کم باشد، استفراغ عمدی، فروکردن تمام سر در آب، رساندن غبار و دود غلیظ به گلو، دروغ بستن به خدا ، پیامبر و امامان از مواردی ست كه روزه را باطل می كند.4 – کفاره یک روز، روزه نگرفتن بدون عذر شرعی چیست؟

شصت روز روزه گرفتن یا اطعام شصت فقیر، كناره یك روز روزه نگرفتن بدون عذر شرعی است.5 – چه کسانی نباید روزه بگیرند؟

بیما ر و کسی که روزه گرفتن برای او ضرر دارد. پیرمرد یا پیرزنی که روزه گرفتن برای وی مشقت دارد. زن حامله یا شیرده که روزه برای خود یا کودک او مضراست.درس نوزدهم : عبادت عظیم و شکوهمند حج :

مراسم حج که همه ساله در ایام خاصی انجام می گیرد، عبادتی است عظیم است که نمایان گر ایمان ، قدرت ، شکوه و یگانگی امت بزرگ اسلام است. مسلمین با زبان ها و لهجه های گوناگون، در رنگ ها و نژادهای مختلف بسوی کعبه این پایگاه توحید می شتابند تا اعمال و مناسک حج را به پیروی از حضرت ابراهیم (ع) انجام دهند. حج این عبادت عظیم ، در تمام ابعاد بخصوص از جهت اصلی و سیاسی بسیار مفید و کارساز است. در طول ایام حج مسلمانان می توانند با یکدیگر آشنا شوند، مشاوره و گفت و گو کنند. برای تبادل اطلاعات و تجربه گرد هم جمع شوند. منافع دین و دنیای خد را بازشناسد و با توجه به قدرت شکست ناپذیر امت اسلام، بر دشمنان و بیگانگان و مزدوران بتازند و فریاد برآورند.
در اعمال و مناسك حج ، وحدت و یگانگی ، تحرک، دعا و توجه به خدا، یاد آخرت و قیامت ، فداکاری و گذشت، پاکی و آزادگی ، خویشتن داری، دوری از کبر و خودپرستی و خودبینی به هم آمیخته شده است . در حقیقت حج آمیزه ای از مهم ترین عبادت ها و اعمال اسلام است. یکی از مسائل مهم در مراسم حج، اعلان برائت از مشرکین است.حج بر چه کسانی واجب است؟

بر همه مسلمان مکلف و مستطیع واجب است که در عمر خود، حداقل یک مرتبه عبادت حج را انجام دهد و شکوه قدرت اسلام ر ااز نزدیک ببیند. کسی که توانایی بدنی و مالی داشته باشد؛ یعنی بتواند به سفر حج برود و مخارج سفر خود و هزینه های زندگی خانواده خود را بپردازد و پس از بازگشت نیز برای ادامه زندگی راه درآمدی داشته باشد.
فرد مستطیعی که در انجام فریضه حج کوتاهی کند، علاوه بر این که خود را از خیر و فیض این عبادت عظیم در دنیا محروم ساخته است، در هنگام مردن نیز نامسلمان از دنیا می رود و در آخرت از نعمت های بهشتی محروم می شود و به عذابی دردناک گرفتار می آید.
آیه ای از قرآن کریم:
برای رضای خدا ، حج آن خانه بر کسانی که قدرت یافتن به آن را داشته باشند واجب است و هر که راه کفر در پیش گیرد بداند که خدا از جهانیان بی نیاز است.(سوره آل عمران – آیه 97)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 19
1 – آثار عبادت حج را از بعد فردی، اجتماعی و سیاسی بیان کنید؟ وظایف کسانی را نیز که حج می روند از همین ابعاد توضیح دهید؟

به عهده دانش آموز2 – در اعمال حج چه ویژگیهایی به هم آمیخته است؟

در متن اعمال حج تحرک، وحدت و یگانگی، دعا و توجه به خدا، یاد آخرت و قیامت، فداکاری و گذشت، پاکی و آزادگی، خویشتن داری، دوری از کبر، خودپرستی و خود بینی به هم آمیخته است.3 – حج به چه کسانی واجب می شود؟ مستطیع یعنی چه؟

بر هر مسلمان مکلف و مستطیع واجب است که در عمر خود حداقل یک بار به حج برود. مستطیع به کسی گویند که توانایی بدنی و مالی داشته باشد یعنی بتواند به سفر حج برود و مخارج سفر و هزینه زندگی خانواده خود را بپردازد و پس از بازگشت برای ادامه زندگی راه درآمدی داشته باشد.4 – سرنوشت فرد مستطیعی که در انجام فریضه حج کوتاهی کند، چگونه خواهد بود؟

علاوه بر اینکه خود را از خیر و فیض این عبادت عظیم در دنیا محروم ساخته است، در هنگام مرگ نامسلمان از دنیا می رود و در آخرت از نعمت های پاک بهشتی محروم می شود و به عذاب دردناک مبتلا می گردد

درس بیستم : زکات و خمس

دین اسلام برای تأمین احتیاج های عمومی مسلمانان ، درآمدی را پیش بینی کرده است که زکات نام دارد. زکات و خمس از واجبات مالی اسلام هستند. پیامبر اکرم فرمود: «خدا به اندازه نیازمندی های مردم فقیر، در مال ثروتمندان حقی قرار داده است . آنان باید این حق را بپردازند تا نیازهای عمومی مردم برطرف شود».
زکات برای انجام کارها و خدماتی است که برای جامعه مسلمانان فایده داشته باشد. مانند : ساخت بیمارستان ، مدرسه یا مراکز مبارزه با منکرات كه با درآمد زکات تأمین می شود. برای فقیران و افراد کم درآمد نیز مسکن و وسایل زندگی فراهم شده و از معلولان و سال خوردگان فقیر نگه داری و پذیرایی کرد.
سؤال : زکات نه چیز، واجب است. گندم، جو، خرما، کشمش ، طلا، نقره ، شتر ، گاو و گوسفند از موارد زكات است. اگر کسی مالک یکی از این نه چیز باشد، باید با شرایط و مقداری که دین معین کرده است ، زکات این چیزها را به مصارفی که دستور داده شده، برساند. انسان می تواند زکات را در هشت مورد مصرف کند.زکات فطره:

گذشته از زکاتی که به مال تعلق می گیرد ، زکات دیگری نیز هست که بصورت سرانه به افراد، واجب می گردد. این نوع زکات را زکات فطره (فطریه) می گویند.خمس :

هر مسلمانی که از راه تجارت ، کشاورزی یا بهره برداری از معادن یا صنعت گری، سود و درآمدی بدست آورد و یا از راه کارمندی و کارگری حقوقی بگیرد، ابتدا مخارج لازم زندگی خود و خانواده را بر می دارد و اگر چیزی زیاد آمد، بایستی خمس (یا یک پنجم) آن را بپردازد.
خمس را به «فقیه عادل و آگاه» که ولایت امت اسلامی را به عهده دارد و جامعه را رهبری می کند، پرداخت می شود . رهبر امت ، این درآمد را در راه آشنا کردن مردم با خدا و دفاع از کشورهای اسلامی مصرف می کند. نیز دانشمندانی را برای پاسخ گویی به مشکل مردم تربیت می نماید و آنان را به روستاها، شهرها و کشورها می فرستد تا مردم را با حقایق اسلام آشنا سازند.
درآمد جامعه اسلامی فقط از راه خمس و زکات تأمین نمی شود. بلکه افراد امت وظیفه دارند، با پرداخت ها و مالیات های مختلف همه نیازهای جامعه خویش را تأمین نمایند و با به کار انداختن نیرو و سرمایه های خویش، کشور اسلامی را آباد سازند و فقر، بیکاری و تهی دستی را از ریشه برکنند.
و بدانید آن چه را که به دست آورده اید، خمس آن را برای خدا و پیامبر و بستگان او (امامان) و نیز یتیمان و بی چیزان و درماندگان است. (سوره انفال ، آیه 41)بیندیشید و پاسخ دهید:- زکات به چه چیزهایی تعلق می گیرد؟ نام ببرید.

زکات نه چیز است : گندم، جو، خرما، کشمش ، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند به این نه چیز زكات تعلق می گیرد.2 - موارد مصرف زکات را که قرآن به آنها اشاره کرده است، نام ببرید؟

همانا صدقه زکات برای فقیران، از کارافتادن و کارگزاران آن است . نیز برای کسانی که جلب دل آنان به دین می شود . همچنین برای آزادی بردگان، ادای دین بدهکاران و در راه خدا و برای در راه ماندگان است که از سوی خداوند واجب گردیده است.3 – زکات فطره چیست؟

گذشته از زکاتی که به مال تعلق می گیرد، زکات دیگری هست که بصورت سرانه به افراد واجب می گردد، که آن را زکات فطره می گویند.4 – خمس چیست و آن را به چه کسی باید داد؟

هر مسلمانی که از راه تجارت، کشاورزی، بهره برداری از معادن یا صنعت گری سودی بدست آورد. با از راه کارمندی و کارگری حقوقی بگیرد، ابتدا مخارج لازم زندگی خود و خانواده را برمی دارد. اگر چیزی زیاد آمد خمس آن را می پردازد. خمس به فقیه عادل و آگاه که ولایت امت اسلامی را برعهده دارد و جامعه را رهبری می کند بایستی پرداخت كرد.5 – رهبر امت ، درآمد خمس را در چه راه هایی مصرف می کند؟ ( چهار مورد را ذكر كنید؟)

این بودجه را در راه خدا برای آشنا کردن مردم با خدا و دفاع از کشور اسلامی مصرف می نماید. همچنین دانشمندانی را برای پاسخ گویی به مشکل مردم تربیت می نماید. کتاب های سودمند دینی تهیه می کند و رایگان یا به قیمت ارزان در اختیار مردم قرار می دهد . هم چنین با بودجه خمس زندگی سادات تهی دست را که توانایی کار کردن ندارند، تأمین می کند

Can exercise increase your height?
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:53 ب.ظ
Wow, that's what I was looking for, what a material! present here at this blog, thanks admin of this site.
Foot Pain
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:00 ب.ظ
I every time used to study article in news papers but now
as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web.
Foot Issues
جمعه 13 مرداد 1396 06:48 ب.ظ
It's really a cool and useful piece of info. I am satisfied that
you simply shared this helpful information with us.
Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.
foot pain big toe joint
دوشنبه 5 تیر 1396 03:35 ق.ظ
Since the admin of this web page is working, no question very soon it will be renowned, due to its quality contents.
ivettebastianelli.wordpress.com
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 01:28 ق.ظ
First of all I want to say wonderful blog! I had a
quick question which I'd like to ask if you do not mind.
I was interested to know how you center yourself and clear your
mind prior to writing. I have had a hard time clearing
my thoughts in getting my thoughts out. I truly do take
pleasure in writing but it just seems like the first
10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how
to begin. Any suggestions or hints? Thank you!
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 10:00 ق.ظ
Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this
paragraph i thought i could also make comment due to this brilliant post.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : م علوی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگانبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب