تبلیغات
مدرسه غیر دولتی احسان منطقه 8 تهران - فرهنگ اسلامی وتعلیمات دینی سال دوم راهنمایی / سوال و جواب های هر درس به طور کامل
مدرسه غیر دولتی احسان منطقه 8 تهران
اعتلا ، حرکت ، سعی ، امتحان ، نتیجه

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فرهنگ اسلامی وتعلیمات دینی سال دوم راهنمایی / سوال و جواب های هر درس به طور کامل

بخش سوم از درس 11 تا 15


بیندیشید و پاسخ دهید : درس 11 :
1 – چرا قرآن کریم مسلمانان را امت واحده می نامد؟

همه مسلمانان آفریدگار جهان را به یگانگی می پرستند و پیامبری و معاد را قبول و باور دارند. حضرت محمد(ص) را آخرین پیامبر و قرآن را کتاب آسمانی و برنامه عملی خود می شمارند. مسلمانان همه یک قبله و یک هدف دارند و آن اجرای احکام الهی و پیاده کردن نظام توحیدی در سراسر جهان است.2 – پیامبر اسلام درباره مسؤولیت هر مسلمین نسبت به سایر مسلمانان چه فرموده است؟

فرمود: «هر کس به فکر اصلاح امور مسلمان ها نباشد مسلمان نیست»3 – چرا مرزهای جغرافیایی نمی تواند برادری و مسؤولیت همگانی مسلمانان را محدود کند؟

چون گر چه سرزمین های اسلامی با حکومت های مختلف اداره می شوند ولی مسلمانان این کشورها با یکدیگر بیگانه نیستند. بلکه نسبت به اسلام و جامعه بزرگ امت واحد و بزرگ اسلام مسؤولیت مشترک دارند.4 – دشمنان مشترک مسلمانان کدامند؟

کفر ، شرک، مادیگری و استکبار جهانی دشمن مشترك مسلمین است.5 – مسلمانان چگونه باید استقلال ، عظمت و یگانگی جهان اسلام را حفظ کنند؟

باید از جهان کفر چشم بپوشند و در تحکیم وحدت ، تقویت نیروهای داخلی و استقلال کامل جهان اسلام بکوشند.6 – اگر دو کشور اسلامی با یکدیگر درگیر شوند، وظیفه سایر کشورهای اسلامی چیست؟ دو وظیفه ی مهم را بیان کنید؟

وظیفه دارند سریع ً اختلاف شود را حل و فصل کنند و با کمال بی طرفی تجاوزگر را شناسایی و اعلان کنند و از او بخواهند که دست از تجاوز بردارد.بخش ششم – امامت و رهبری درس دوازهم – امامت و رهبری در اسلام :

از آنجایی که دین اسلام هم به امور اجتماعی و هم به امور فردی انسان ها توجه دارد لازم است از دو نظر به احکام و دستورهای اسلام نگریست. اول دستورهایی که بیشتر به افراد توجه دارند. مانند نماز، روزه، حج و ... دوم احکام و قوانین اجتماعی مانند: جهاد، دفاع، قضا ، مادیات ، قصاص و دستورهای سیاسی و اقتصادی.
قوانین اجتماعی و سیاسی اسلام برای اقامه قسط و عدل در بین مردم و برقراری نظم و امنیت عمومی و حفظ و نگه داری جامعه است. قوانین اجتماعی و سیاسی اسلام ضامن بقا ، سعادت و رفاه جامعه است تا افراد جامعه در پناه این قوانین بتوانند به وظایف عبادی خود بپردازند.
پیاده کردن قوانین اجتماعی و سیاسی اسلام به تشکیل و ارکان حکومتی نیاز دارد. در کشورهای اسلامی تشکیلات و ارکان حکومت باید بر اساس اسلام باشد و رهبری آن را انسانی دین دار، دین شناس و پرهیزگار برعهده گیرد که خدا او را به این سمت برگزیده است. این سمت که مهم ترین رکن حکومت اسلامی است، امامت نام دارد.حکومت اسلام در زمان رسول خدا چگونه بود؟

در زمان رسول خدا، رهبری اجماع برعهده خود ایشان بود. پیامبر قوانین اجتماعی و سیاسی اسلام را اجرا و جامعه را اداره می کرد. فرمان دفاع و جهاد صادر می فرمود. برای سپاهیان فرمانده تعیین می کرد و خود فرمانده کل قوا بود. قضا و داوری نیز زیر نظر ایشان انجام می شد.
او رهبری و اداره کلیدی ابعاد حکومت را برعهده داشت.
علاوه بر این پیامبر با خدا ارتباطی مخصوص داشت. او قوانین و برنامه های الهی را بوسیله وحی از جانب خدا دریافت می کرد و به مردم ابلاغ می فرمود. اما سرانجام عمر رسول خدا پایان یافت و او به جهان آخرت رحلت فرمود.حکومت اسلام بعد از رحلت رسول خدا :

پیامبر بهتر از هر کس می دانست که برای تداوم خط اصیل اسلام وجود امام ضروری است. پیامبر به خوبی می دانست که برای حفظ و نگهبانی جامعه اسلام، وجود رهبری آگاه به احکام و قوانین اسلام تا چه حد لازم است . او بهتر از هر کسی آگاه بود که برای انجام و ادامه وظایف پیامبری چه کسی شایسته تر است.اعتقاد ما :

پیامبر گرامی اسلام تا آخرین لحظه های دنیایی خویش ، به امر خدا در زمان مناسب از علی بن ابی طالب یاد می کرد و او را به عنوان خلیفه خویش و امام ، رهبر و ولی جامعه مسلمین معرفی می نمود. سرانجام در غدیرخم به دستور الهی پیامبر گرامی ، علی بن ابی طالب را در برابر چندین هزار مسلمانی که از حج بازگشته بودند به عنوان وصی و جانشین خویش، نیز ولایت و امامت مردم برگزید.
علی بن ابی طالب نیز به امر خدا و رسول او و فرزند خود، امام حسن (ع) را به امامت برگزید و معرفی نمود و به همین صورت هر امامی امام بعدی را معرفی می کرد تا نوبت به امام دوازدهم رسید. امام دوازدهم ، ولی عصر و امام مسلمین، هم اکنون زنده است. اما در حال غیبت به سر می برد.
در زمان غیبت:
در زمان غیبت حضرت ولی عصر، رهبری و ولایت جامعه بر عهده «فقیه عادل و با تقوا، آگاه به زمان ، شجاع، مدیر و مدبری» است که رهبری و ولایت او را اکثریت مردم پذیرفته باشند. چنین فردی که نایب امام عصر – حضرت حجت بن الحسن است، قوانین و احکام دین را بیان می کند و با رهبری خود ، جامعه را به مقصد و سعادت دنیا و آخرت رهنمون می شود. او عزت و قدرت اسلام را آشکار می سازد و دل ها را برای پذیرش ظهور حضرت ولی عصر آماده می کند.چهار نکته مهم درس :

الف) امامت و رهبری برای حفظ و پیاده کردن قوانین اجتماعی و سیاسی اسلام و برپا داشتن قسط و عدل ضروری ست .
ب) در زمان رسول خدا،رهبری جامعه نو بنیاد اسلامی با شخص رسول خدا بود و ایشان رهبری و اداره کلیدی ابعاد حکومت را برعهده داشت.
ج) تعیین امام برای اجتماع اسلامی به قدری مهم و حساس بود که پیامبر در چند نوبت حضرت علی بن ابی طالب را به امر خدا به عنوان خلیفه و جانشین خویش و امام و رهبر جامعه مسلمین معرفی فرمود.
د) در زمان غیبت حضرت ولی عصر، رهبری و ولایت جامعه اسلامی برعهده فقیه عادل ، با تقوا ، آگاه به زمان ، شجاع ، مدیر و مدبری است که رهبری و ولایت او را اغلب مردم پذیرفته باشند.
آیه ای از قرآن کریم:
ای کسانی که ایمان آورده اید خدا را اطاعت کنید و رسول خدا و ولی امرتان را اطاعت کنید.(سوره نساء ، آیه 59)

بیندیشید و پاسخ دهید درس 12:1 – در زمان رسول خدا رهبری اجتماع بر عهده چه کسی بود؟ حداقل چها رنمونه از کارهایی را که ایشان در سمت رهبری انجام می دادند ،بیان کنید.

برعهده خود ایشان بود. قوانین سیاسی و اجتماعی اسلام را اجرا می فرمود و جامعه را اداره می کرد، فرمان جهاد و دفاع را صادر می نمود . برای سپاهیان فرمانده تعیین می کرد؛ قضا و داوری زیر نظر ایشان انجام می شد.2 – آیا ممکن است پیامبر، جامعه اسلامی را پس از خود بدون سرپرست و رهبر رها کرده باشد؟ چرا؟

خیر، چون پیامبر بهتر از هر کس می دانست که وجود امام برای ادامه حیات اسلام و کمال مسلمین ضرورت دارد. پیامبر خوب آگاه بود که وجود رهبری که آگاه به احکام و قوانین اسلام باشد، برای حفظ و نگهبانی اسلام لازم است.3 – اعتقاد به حق شیعیان در مورد جانشینی پیامبر و امامت جامعه اسلامی چیست؟ پیامبر چگونه این امر حساس را بیان و تأکید فرموده است؟

شیعه معتقد است ، پیامبر گرامی اسلام از این امر حیاتی و حساس غفلت و کوتاهی ننموده ؛ بلکه در موارد بسیار متعدد به تذکر و تأکید این امر مهم پرداخته است . برای مثال: در نخستین دعوت آشکار در بین خویشان نزدیک و در غدیرخم از نمونه مواردی است كه این مهم توسط پیامبر(ص) مطرح شده است.4 – در زمان غیبت حضرت ولی عصر ، رهبری و ولایت جامعه اسلامی بر عهده کیست و او چه شرایط و صفاتی است ؟

در این زمان ، رهبری و ولایت جامعه برعهده فقیه عادل و با تقوی، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبری است که رهبری و ولایت او را اکثریت بپذیرند.درس سیزدهم : غیبت و ظهور امام دوازدهم :

امام زمان (عج) در سحرگاه نیمه شعبان در سال دویست و پنجاه و پنج هجری در شهر سامره به دنیا آمد. نام زیبای او نام پیامبر و لقبش مهدی ، قائم، امام زمان و ولی عصر است. او فرزند گرامی حضرت امام حسن عسگری علیه السلام است.
عباسیان که از علاقه مردم به امام و نقش ایشان در آگاهی مردم اطلاع داشتند، فشار زیادی به امام وارد کردند و پیوسته در جست و جوی جانشین او بودند تا او را به قتل برسانند. به همین دلیل ولادت آن حضرت در خفا صورت گرفت و او به امر خدا در زمان کودکی از نظرها غائب شد و در حال خفا به زندگی خود ادامه داد.غیبت صغری و کبری :

حضرت مهدی علیه السلام دو غیبت داشت. نخست غیبت صغری (کوتاه و کوچک) دوم غیبت کبری (بلند و طولانی) . غیبت صغری از زمان شهادت امام حسن عسکری در سال 260 هجری آغاز شد و تا سال سیصدو بیست و نه ( به مدت 69 سال) ادامه یافت. امام زمان در این مدت بوسیله چهار نفر وکیل که تعیین کرده بود با مردم ارتباط داشت.
بعد از رحلت نایب چهارم علی بن محمد، غیبت کبری آغاز شد. خدای بزرگ با قدرت بی پایان خود به امام زمان عمری طولانی بخشید و به او فرمان داده است که در غیبت زندگی کند و در مواقع لزوم به یاری مسلمانان بشتابد و دل های پاک را بسوی خدا هدایت نماید.
از پیامبر پرسیدند: در زمان غیبت امام دوازدهم مردم چگونه از او بهره مند می شوند؟ پیامبر در پاسخ فرمودند: «همان گونه که از خورشید پشت ابر بهره می برند، از وجود امام زمان نیز در ایام غیبت بهره مند می شوند.»
اکنون که او در غیبت به سر می برد امید مستضعفان و شیعیان است. آنان به امید ظهور او می کوشند تا زمینه تأسیس حکومت جهانی اسلام را فراهم سازند. نایب عام امام زمان در هنگام غیبت کبری فقیه عادل و آگاهی ست. که مبین احکام دین و پاسدار قرآن و رهبر اجتماع اسلامی است. بر مسلمانان است که حکم او را بپذیرند و ایشان را یاری کنند تا شایسته درک ظهور امام زمان گردند.سه نکته مهم درس :

الف) خدای بزرگ با قدرت بی پایان خود، به حضرت ولی عصر حجت بن الحسن العسکری – سلام الله علیه – عمری طولانی بخشید و به او فرمان داده است که در غیبت زندگی کند.
ب) همان گونه که مردم از خورشید پشت ابر بهره می برند، از وجود و الطاف حضرت ولی عصر – سلام الله علیه نیز که در غیبت بسر می برد، بهره مند می شوند.
ج) م زمان حضرت حجت بن الحسن علیه السلام – امید مسلمانان و مستضعفان جهان است. سلمانان به امید ظهور او می کوشند تا زمینه تأسیس حکومت جهانی اسلام را فراهم سازند.
آیه ای از قرآن کریم :
«و خواستیم بر مستضعفان زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان مردم و وارث زمین گردانیم.» (سوره قصص ، آیه 5 )بیندیشید و پاسخ دهید: درس 13
1 – غیبت صغری امام دوازدهم چه مدت طول کشید؟ در این مدت ارتباط ایشان با مردم چگونه انجام می گرفت؟ نمایندگان امام چه کسانی بودند؟

نزدیک به شصت و نه سال طول کشید. در این مدت از نظر عموم مردم غایب بود. لیکن ارتباط ایشان با مردم بوسیله چهار نفر نماینده و وکیل برقرار بود که عبارت بودند از عثمان بن سعید، محمدبن عثمان، حسین بن روح و علی بن محمد كه این چهار نفر توسط امام تعیین شده بودند.2 – چرا امام دوازدهم از نظرها غایب است؟

اگر امام زمان ظاهر بود و آشکارا در بین مردم زندگی می کرد بوسیله ستمگران و طاغوتیان به قتل می رسید. اگر او آشکارا در بین مردم زندگی می فرمود پیش از آن که یاران وفادارایشان تربیت شوند و مقدمات انقلاب جهانی آن حضرت فراهم آید به دست ستمگران شهید می شدند و زمین از حجت و امام خالی می گشت.3 – در زمان غیبت امام مردم چگونه از وجود ایشان بهره مند می شوند؟ سخن رسول خدا را در این مورد بیان کنید.

سخن رسول خدا این بود که همانگونه که مردم از خورشیدی که در پشت ابر قرار گرفته بهره می برند از وجود و الطاف حضرت ولی عصر سلام الله علیه که در غیبت بسر می برد و نیز بهره مند خواهند شد.4 – در زمان غیبت ، وظایف مسلمانان در برابر مقام رهبری چیست؟

بر مسلمانان واجب است که حکم ایشان را بپذیرند و ایشان را یاری نمایند تا لایق و شایسته درک ظهور امام زمان گردند.5 – آیا می دانید روز میلاد امام زمان علیه السلام چه نام دارد؟ چرا؟

روز جهانی مستضعفین ، زیرا امام بزرگترین حامی مستضعفان است.

بخش هفتم – نمونه ای از احکام و عبادات اسلامی
درس چهاردهم – تطهیر و پاکیزگی (1)

آیین مقدس اسلام پاکیزگی و طهارت را بسیار سفارش کرده و از مسلمانان خواسته است که پیوسته پاک و پاکیزه باشند و از چیزهای ناپاک که نجس نامیده می شوند، دوری کنند. برخی از نجاسات عبارتند از :
1 و 2 – ادرار و مدفوع انسان و هر حیوان حرام گوشتی که خون جهنده دارد
3 – مردار هر حیوانی که خون جهنده دارد ، خواه حرام گوشت یا حلال گوشت باشد.
4 – اگر مقداری از پوست ، گوشت بدن انسان زنده یا حیوان زنده ای که خون جهنده دارد بریده شود، نجس است.
5 – سگ و خوکی که در خشکی زندگی می کنند حتی مو ، استخوان ، ناخن و رطوبت آن ها هم نجس است.
6و7 – شراب ، آبجو و هر نوع مایع مست کننده، نجس است.
8 – کافر، یعنی کسی که منکر خدا باشد یا برای خدا شریک قائل شود یا پیامبری حضرت محمد(ص) را قبول نداشته باشد، نجس است. چیزی را که نجس شده «متنجس» گویند.راه ثابت شدن نجاست:

نجاست هر چیز از سه راه ثابت می شود:
1 – خود انسان یقین کند چیزی نجس شده است.
2 – اگر کسی که چیزی را در اختیار دارد ؛ بگوید آن چیز نجس است باید از آن اجتناب کرد
3 – دو مرد عادل بگویند که فلان چیز نجس است.بیندیشید و پاسخ دهید درس 14 :
1 – دو سخن از پیامبر اسلام را که درباره پاکیزگی در درس آمده است ، نام ببرید؟

پیامبر(ص) فرمود : «پاکیزگی نیمی از ایمان است.» «دین اسلام بر اساس پاکیزگی و طهارت بنا شده است».2 – به چه چیزی متجنس می گویند؟

چیزی را که نجس شده باشد متنجس گویند.3 – نجاست از چه راه هایی ثابت می شود؟

از سه راه ، خود انسان یقین داشته باشد که چیزی نجس است. چیزی که در اختیار کسی است؛ اگر بگوید نجس است . باید از آن اجتناب نمود. دو مرد عادل بگویند که فلان چیز نجس است ، باید از آن اجتناب نمود.درس پانزدهم : تطهیر پاکیزگی (2)

به ده چیز که نجاست را پاک می کند، مطهرات می گویند. یکی از مطهرات آب است.
آب :
آب از نظر پاک کنندگی سه قسم است :
اول آب کر : حجم آب در صورتی که به مقدار 419/377 کیلوگرم باشد «آب کر» نامیده می شود. هم چنین اگر حجم آب راکد به مقداری باشد که ظرفی را که هر یک از طول و عرض و عمق آن سه وجب و نیم معمولی باشد و ظرف را پر کند، آب کر نامیده می شود.
دوم آب جاری : آبی که از زمین بجوشد و جریان داشته باشد آب جاری نامیده می شود. مانند: آب چشمه ،قنات، آب رودخانه و چاه عمیق، آب باران به هنگام بارش كه همگی حكم آب جاری را دارند.
سوم آب قلیل : آبی که نه کر باشد نه جاری «آب قلیل» نامیده می شود. مانند: آب آفتابه، کوزه و لیوان كه حكم آب قلیل را دارند. چگونه با آب تطهیر کنیم؟
الف) آب کر و آب جاری :
آب کر یا آب جاری در برخورد با چیزنجس ، نجس نمی شود . مگر اینکه بوسیله نجاست، بو ، رنگ یا مزه آن تغییر کند. مثل آبی كه خون به آن رسیده باشد و رنگ و مزه آن تغییر كند. برای پاک کردن چیزهای متنجس ابتدا باید عین نجاست را ازآنه ا برطرف کنیم. آن گاه آن ها را در آب کر یا جاری فرو ببریم. به گونه ای که آب به تمام جاهای نجس آن ها برسد.
ب) آب قلیل :
آب قلیل اگر با چیز نجس برخورد کند، نجس می شود. گر چه نجاست اندک باشد. برای نمونه ً اگر ذره ای خون یا بول به آب قلیل برسد، نجس می شود. اگر چیز نجس را بخواهیم با آب تطهیر کنیم، در ابتدا عین نجاست را برطرف می سازیم. آن گاه یک مرتبه آب روی آن می ریزیم تا پاک شود. ظرف نجس را با آب قلیل به دو شیوه می توان آب کشید.تطهیر بول و مدفوع :

بعد از ادرار کردن باید محل خروج ادرار را با آب شست و شو داد تا پاک شود. اگر بعد از برطرف شدن بول یک مرتبه آب روی محل بریزید ، پاک می شود.
محل خروج مدفوع را می توان با آب شست تا از آلودگی پاک شود. هم چنین در صورت نبود آب می توان با سه قطعه کاغذ یا سنگ یا کلوخ و امثال این ها محل را پاک كرد. اگر با سه قطعه فوق پاك نشد،بایستی با قطعات دیگران آن قدر دادمه داد تا محل خروج مدفوع به طور كامل از آلودگی پاك شود.
آیه ای از قرآن کریم:
و ما از آسمان آبی و پاک کننده فرو فروستادیم.(سوره فرقان، آیه 48)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 15:
1 - «آب کر» چه آبی است ؟ وزن و حجم آن را ذكر كنید.

حجم آب راکد در صورتی که به مقدار 419/377 کیلوگرم باشد، کر نامیده می شود. هم چنین اگر حجم آن سه وجب و نیم معمولی باشد کر نام دارد.2 – آب جاری چگونه آبی است ؟

آبی را که از زمین بجوشد و جریان داشته باشد، آب جاری می گویند، مانند: آب چشمه ، قنات، آب رودخانه.3 – آب قلیل چه آبی است؟

آبی که نه کر باشد نه جاری، آب قلیل نام دارد: مانند آب آفتابه، کوزه و لیوان كه حكم آب قلیل را دارد.4 - حکم آب کر، جاری و قلیل در برخورد با نجاست چیست؟

آب کر و جاری در برخورد با نجس، نجس نمی شود. مگر این که بوسیله نجاست بو، رنگ یا مزه آن تغییر کند، مثل : آبی كه رنگ خون بخود بگیرد . ولی آب قلیل اگر با چیز نجس برخورد کند ، نجس می شود اگر چه نجاست اندک باشد.5 – با آب کر چگونه چیز نجس را تطهیر می کنیم؟ با آب قلیل چطور؟

برای پاک کردن چیزهای نجس باید ابتدا عین نجاست را از آن برطرف کنیم ،آن گاه یک باره در آب کر یا جاری فرو می بریم. بطوری که آب به تمام جاهای نجس آن برسد. اگر بخواهیم با آب قلیل پاک کنیم؛ ابتدا باید عین نجاست را برطرف نموده آن گاه یکمرتبه آب روی آن می ریزیم . اما اگر لباس، پارچه یا فرش باشد ؛ بعد از هر دفعه که آب می ریزیم آن را فشار می دهیم تا آب خارج شود.6 – ظرفی را که سگ لیسیده یا از آن آب خورده است؛ چگونه تطهیر می شود؟

باید اول با خاک پاک ، خاک مال کرد، بعد از آن بنابر احتیاط واجب دو مرتبه با آب کر، جاری یا قلیل شست تا پاک شود.

درس شانزدهم : وضو را بهتر یاد بیاموزیم .وضو گرفتن یک عبادت و عمل نشاط بخش است. از امام هشتم ، حضرت علی بن موسی الرضا پرسیدند : حکمت وضو چیست؟

فرمودند: «خدا بندگان را به وضو گرفتن فرمان داده است تا طاهر و پاک شوند و آن گاه به نیایش پروردگار بپردازند. وضو بگیرند و فرمان داده است تا طاهر و پاک شوند و آن گاه به نیایش پروردگار پردازند. وضو بگیرند و فرمان پذیر او باشند، از چرک و آلودگی پاک گردند و از کسالت و خواب آلودگی بیرون آیند و جانشان را برای حضور در نماز و توجه به معبود عظیم خود آماده گردانند».برخی از مسائل وضو:

صحت وضو چند شرط دارد:
الف) ترتیب : کارهای وضو باید به ترتیب انجام شود. در غیر این صورت وضو باطل است.
ب) موالات : یعنی کارهای وضو باید پشت سر هم و بدون فاصله انجام گیرد.
ج) پاک بودن آب وضو: آب وضو باید پاک باشد. اگر با آب نجس وضو بگیریم باطل است ، گر چه نجس بودن آن فراموش شده باشد.
د) مباح بودن آب وضو: آب وضو باید مباح باشد. وضو گرفتن با آب غصبی که صاحب آن راضی نیست، باطل است.
ه) مطلق و خالص بودن آب وضو: آب وضو باید مطلق و خالص باشد.
خ) مباح بودن مکان : مکان وضو باید مباح باشد. وضو گرفتن كنار زمین غصبی باطل و حرام است.
ر) پاک بودن اعضای وضو : اعضا وضو باید در موقع شستن پاک باشند.
ز) فاعل بودن وضو گیرنده : وضو گیرنده در صورت توانایی خود باید صورت و دست ها را بشوید و سر و پاها را مسخ کند و اگر دیگری او را وضو دهد یا در رسانیدن آب به صورت و دست ها وی را یاری اش کند، وضوش باطل است.
ذ) تیمم به جای وضو : استعمال آب برای وضو گیرنده ضرر نداشته باشد.
ی) تنگی وقت : وقت کافی برای وضو و نماز داشته باشد.چیزهایی که وضو را باطل می کنند، عبارتند از :

الف) خارج شدن بول
ب) خارج شدن مدفوع
ج) خارج شدن باد از شکم
د) خوابیدن به گونه ای که چشم نبیند و گوش نشنود.
ه) چیزهایی که عقل را از بین می برند.
کارهایی که باید برای انجام آن ها وضو گرفت شامل این موارد است:
الف) خواندن نمازهای واجب و مستحب جز نماز میت
ب) دست کشیدن روی خط ها ی قرآن مجید
ج) نهادن دست یا جایی از بدن بر روی نام پاك و مطهرخدا
د) طواف واجب خانه کعبه
ه) اگر با دست بی وضو روی نام پیامبر اسلام ، ائمه اطهار و حضرت زهرا علیه السلام دست کشیده شود در صورتی که بی احترامی باشد، حرام است و باید وضو گرفت.
آیه ای از قرآن کریم :
ای مؤمنین هنگامی که خواستید برای نماز برخیزید صورت و دست ها را تا آرنج بشوئید و سرو پاهایتان را تا برآمدگی مسح کنید.(سوره مائده آیه 6)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 16
1 – ترتیب و موالات یعنی چه ؟

ترتیب یعنی کارهای وضو را به همان ترتیب انجام دادن، موالات نیز به آن معنی ست كه کارهای وضو باید پشت سر هم و بدون فاصله انجام گیرد.2 – پنج مورد از چیزهایی که وضو را باطل می کند، بیان کنید؟

خارج شدن بول ، خارج شدن مدفوع، خارج شدن باد از شکم، خوابیدن، خوابی که چشم نبیند و گوش نشنود، چیزهایی که عقل را از بین می برند. مانند: دیوانگی و مستی از مواردی هستند كه وضو را باطل می كنند.3 – برای چه کارهایی باید وضو گرفت؟

برای خواندن نمازهای واجب و مستحب جز نماز میت بایستی وضو گرفت. همچنین اگر دست روی خط قرآن كشیدهشود. یا جایی دیگر از بدن روی نام خدا قرار گیرد، هم چون: طواف خانه خدا، دست روی نام پیامبر، ائمه اطهار و حضرت زهرا(س) ؛ باید وضو داشت.Do compression socks help with Achilles tendonitis?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 09:27 ق.ظ
Hi, I do believe this is an excellent blog.
I stumbledupon it ;) I am going to return yet again since I saved as a favorite it.

Money and freedom is the best way to change,
may you be rich and continue to help others.
Foot Issues
جمعه 13 مرداد 1396 06:28 ب.ظ
I enjoy what you guys are up too. This type of clever work and exposure!
Keep up the amazing works guys I've added you
guys to blogroll.
marcenemarionneaux.hatenablog.com
جمعه 13 مرداد 1396 04:55 ب.ظ
Pretty! This was an incredibly wonderful article.
Many thanks for supplying this information.
Foot Pain
شنبه 7 مرداد 1396 11:42 ب.ظ
Hi there every one, here every person is sharing these experience, therefore it's fastidious to read this webpage,
and I used to go to see this weblog everyday.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : م علوی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگانبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب