تبلیغات
مدرسه غیر دولتی احسان منطقه 8 تهران - فرهنگ اسلامی وتعلیمات دینی سال دوم راهنمایی / سوال و جواب های هر درس به طور کامل
مدرسه غیر دولتی احسان منطقه 8 تهران
اعتلا ، حرکت ، سعی ، امتحان ، نتیجه

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فرهنگ اسلامی وتعلیمات دینی سال دوم راهنمایی / سوال و جواب های هر درس به طور کامل

بخش دوم از درس 6 تا 10

بیندیشید و پاسخ دهید درس 6:
1 – قرآن چگونه کتابی است؟

قرآن کتاب دینی مسلمانان و آخرین کتاب آسمانی است که برای راهنمایی و تربیت انسان از طرف خدا برحضرت محمد (ص) نازل شده است2 – به چه سوره ای مکی و به چه سوره ای مدنی می گویند؟

سوره هایی که در مدت سیزده سال در مکه بر پیامبر نازل شده اند، سوره های مکی و سوره هایی که در مدت ده سال در مدینه بر پیامبر نازل شده است ، سوره های مدنی می گویند.3 – وقتی آیات قرآن نازل می شد، مسلمانان چگونه آن را حفظ و نگه داری می کردند؟

هر گاه آیه ای نازل می شد ، پیامبر آن را با صدای بلند می خواند و جمعی از نویسندگان مورد اعتماد عین آیات را می نوشتند و جمع آوری می کردند. یکی از این نویسندگان حضرت علی (ع) بود که تمام آیات قرآن را با کمال دقت و به همان ترتیبی که نازل می شد ، می نوشت و نگه داری می فرمودند .4 – وظیفه مسلمانان در برابر قرآن چیست؟

مسلمانان ، قرآن ، این پیام الهی را باید ارج نهند و در نگه داشتن، شناختن و فهمیدن مطالب و اجرای دستورها و رهنمودهای آن بکوشند و فداکاری و جهاد کنند. صحیح خواندن آن را خوب یاد بگیرند و از علوم و معارف آن بدرستی بهره مند شوند و برنامه های نورانی و حیات بخش آن را در جامعه بکار برند.5 – امام خمینی درباره استفاده تمام انسان ها از قرآن چه فرمودند؟ در این باره توضیح دهید؟

فرمودند:«قرآن سفره است که خدای تبارک و تعالی بوسیله پیامبر اکرم در بین بشر گسترده است که تمام بشر از آن هر یک به مقدار استعداد خویش استفاده می کند.»

بخش چهارم
مراحل دعوت پیامبر گرامی اسلام و سیره رسول اکرم (ص)درس هفتم – ایمان و پایداری:

عمار و خانواده اوبا شنیدن آیات قرآن و مشاهده ِ رفتار پیامبر و شنیدن گفتار دل نشین ایشان، دعوت پیامبر را بر حق یافتند و در همان آغاز به اسلام گرویدند. ابوجهل که از مستکبران و اشراف مکه بود از اسلام آوردن این خانواده اطلاع یافت و خشمگین شد. این خانواده به دلیل ایمان به خداوند متعال و اسلام خواهی، بارها و بارها توسط ابوجهل و یاران گمراه او مورد بدترین اهانت و شکنجه قرار گرفتند. گاهی پیامبر سمیه و یاسر را می دید و به آنان دلداری می فرمود: « ای خانواده یاسر، در راه خدا شکیبا باشید و پایدار که وعده گاه شما بهشت است». آنان حتی پس از تحمل بدترین شکنجه ها، در زیر لب الله اکبر را زمزمه می کردند و بر یگانگی و وحدانیت خدا گواهی می دادند و می گفتند: «اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمداً رسول الله ».
سرانجام همان گونه که پیامبر وعده فرموده بودند، این دو مسلمان آزاده در اثر شکنجه های دشمنان به شهادت رسیدند. سمیه نخستین بانوی رشید اسلام است که در این راه به فیض شهادت نائل آمد.
عمار نیز که از یاران باوفای امیرالمؤمنین بود پس از شهادت والدین خود در راه اسلام جنگید و سختی ها را تحمل کرد، تا این که سرانجام در جنگ حُنین به آرزوی دیرینه رسید و شهید شد.سه نکته مهم درس:

1 - خدا برای انسانها پیامبری دل سوز و مهربان فرستاد تا انسان های ستمدیده و مستضعف را از چنگال ستمکاران برهاند و به عزت دنیا و آخرت برساند.
2- پیروزی و گسترش اسلام در اثر استقامت و پایداری مسلمانان صدر اسلام و تحمل دشواری ها و توکل بر خدای متعال بدست آمد. ما نیز در راه حفظ و گسترش اسلام از آنان درس می گیریم.
3 – آخرین سخن سمیه این بود: «ما راه خود را یافته ایم و به حضرت محمد (ص) ایمان آورده و رهبری او را پذیرفته ایم و هرگز از ایمان و هدفمان دست برنمی داریم».
آیه ای از قرآن کریم :
(پیامبران به کافران چنین گفتند) و ما حتماً در مقابل آزار و اذیتی که بر ما روا می دارید پایداری می کنیم و توکل کنندگان فقط باید بر خدا توکل کنند. (سوره ابراهیم، آیه 12)بیندیشید و پاسخ دهید ، درس 7:
1- خانواده عمار در زیر ضربه های شلاق مستکبران مکه درباره صبر و استقامت خویش چه می گفتند؟

می گفتند چگونه ممکن است از راه خدا باز گردیم . در حالی که او به ما راه حق را نشان داده است. ما بر آزار و شکنجه شما صبر می کنیم و در راه خدا استقامت می ورزیم و بر خدا توکل می نمائیم. خدا شاهد این صبر و استقامت است و او بهترین پاداش را به صابران خواهد داد.2 – هنگامی که پیامبر خانواده یاسر را می دید، با چه بیانی به آنان دلداری و بشارت می داد؟

به آنان مژده و بشارت می داد و می فرمود:« ای خانواده یاسر، شکیبا و پایدار باشید که وعده گاه شما بهشت است.»3 – نخستین بانوی رشید اسلام که به شهادت رسید، چه نام داشت؟

سمیه، همسر یاسر و مادر عمارنخستین بانوی شهید اسلام است.4 – یاسر پدر عمار چگونه شهید شد؟

در اثر شکنجه های بیش از حد مشرکین به شهادت رسید.5 – در آیه ِ اشاره شده به دو امر مهم در مقابله با دشمنان اشاره شده است، آن ها را بیان کنید؟

توکل بر خدا و پایداری راه مقابله با دشمنان اسلام است.درس هشتم : تلاش برای نجات انسان ها :

در سال دهم بعثت، محاصره اقتصادی شکسته شد، پیامبر خدا ، حضرت محمد مصطفی(ص) و یاران وفادار ایشان پس از سه سال صبر و استقامت، به یاری خدا از شعب ابوطالب آزاد شدند و به خانه های خویش بازگشتند. خدا به آنان وعده داده بود که اگر در راه او تلاش کنند و صبر و استقامت ورزند، آنان را یاری کند و به این وعده خود وفا نمود. این فرصت مناسبی بود که حضرت به تبلیغ بپردازد. اما نه ماه پس از تاریخ شکسته شدن محاصره اقتصادی ، عموی گرامی پیامبر از دنیا رفت و طولی نکشید که همسر باوفای پیامبر، حضرت خدیجه نیز وفات یافت و به جهان آخرت شتافتسفر به طائف :

وقتی رسول خدا در چنین موقعیتی قرار گرفت، از حمایت مردم مکه و ایمان آوردن آنان به اسلام مأیوس شد و تصمیم گرفت به شهر طائف سفر کند و مردم آن سامان را به دین اسلام دعوت نماید. طائف شهرکی ییلاقی بود که با شهر مکه دوازده فرسخ فاصله داشت و افراد طایفه ی ثقیف که بعد از قریش بزرگ ترین طایفهِ حجاز بود، در آن جا زندگی می کردند.
رسول خدا پس از سفر به طائف خود را به بزرگان این شهر معرفی نمود و هدف مسافرت خویش را با آنان د رمیان نهاد. اما متأسفانه مردم طائف با تحریک مستکبران و سران ثقیف پیامبر را مسخره می کردند و به او سنگ می انداختند. سرانجام یک روز زمانی كه رسول خدا برای عده ای صحبت می کردند، همین مردم فریب خورده و نادان در اطراف ایشان حلقه زدند و او را سنگ باران کردند.سه نکته مهم درس 8 :

1 – از دست دادن حضرت ابوطالب و خدیجه برای پیامبر سخت و دردناک بود. از دست دادن این دو حامی و پشتیبان فداکار موجب شد که مشرکان مکه در کارهای تبلیغی و ارشادی پیامبر بیش از پیش کار شکنی و توطئه کنند.
2 – حضرت محمد(ص) برای هدایت بندگان خدا و نجات آن ها از چنگال ظلم و شرک به طائف رفت . پیامبر طائف هدف خویش را بازگو کرد و فرمود: «من محمدبن عبدالله رسول خدا هستم ... آمده ام که شما را به خداپرستی و تقوا دعوت کنم و از شرک و ستم برهانم ...»
3- مردم طائف نه تنها دعوت پیامبر را نپذیرفتند بلکه او را بسیار آزردند. پیامبر که از گمراهی آنان سخت در عذاب بود، به ناچار و در حالی که از پاهای مبارك ایشان خون می چکید، شهر طائف را ترک کرد. در بین راه به عداس برخورد و او را به اسلام دعوت کرد. عداس مسلمان شد و پیامبر از این که توانسته بود انسان محروم و ستمدیده ای را هدایت کند، خشنود شد و خدا را شکر کرد.
آیه ای از قرآن کریم:
برای شما پیامبری از خودتان آمد که بر او دشوار است شما در رنج بیفتید. او به هدایت شما حریص و نسبت به مؤمنان دلسوز و مهربان است. (سوره ی توبه ، آیه ی 128)بیندیشید و پاسخ دهید، درس 8:
1 – وفات حضرت ابوطالب و حضرت خدیجه بر تبلیغ دین اسلام چه تأثیری برجای نهاد؟

این دو حادثه بسیار سخت و ناگوار بود. به گونه ای که آن سه سال ، سال غم و اندوه نام گرفت. پس از فوت ابوطالب جمعیت بنی هاشم متلاشی شد و نیروی اتحاد خویش را از دست دادند و دیگر مانند گذشته از رسول خدا حمایت نمی کردند. از دست دادن این دو حامی و پشتیبان فداکار موجب شد که مشرکان مکه در کارهای تبلیغی و ارشادی پیامبر بیش از گذشته کار شکنی و توطئه نمایند.2 – چرا پیامبر تصمیم گرفت برای تبلیغ دین اسلام به شهر طائف سفر کند؟

به دلیل از دست دادن دو حامی فداکارخود حضرت خدیجه و ابوطالب و به دلیل این که از حمایت و ایمان مردم مکه مأیوس شده بودند3 – رسول خدا رسالت ، دین و پیام خویش را با چه بیانی برای سران شهر طائف توضیح داد؟

فرمودند: من محمدبن عبدالله رسول خدا هستم . از سوی خدا برای هدایت و نجات شما پیام آورده ام. از شرک و ستم دست بردارید و خدا را اطاعت کنید. تقوی پیشه سازید و مرا اطاعت نمائید تا شما را به یک زندگی بسیار پاک، در دنیا و آخرت و به حیات دائم و نیکو رهنمون سازم.4 – عداس که بود و چگونه مسلمان شد؟

مردی مسیحی و اهل نینوا و یکی از غلامان باغ اطراف شهر طائف بود. وقتی که بسم الله را از رسول خدا شنید تعجب کرد و پس از مدتی گفت و گو با رسول خدا ، به اسلام ایمان آورد.

بخش پنجم – نمونه ای از مسائل سیاسی، اجتماعی و تربیتی اسلامدرس نهم : مشورت در اسلام :

همه انسان ها در فکر کردن نیز مانند عمل کردن به یاری و هم فکری دیگران نیاز دارند. زمانی كه انسان ها با هم فکر می کنند، نیروی فکر و اندیشه آنان شما چندین برابر می شود و راه حل های بهتر و مؤثرتری کشف خواهید کرد و به موفقیت های بالاتری دست . با هم اندیشیدن را مشورت گویند. پیامبر گرامی اسلام در کارهای مهم اجتماعی با افراد عاقل و کارآزموده و دین دار مورد اعتماد مشورت می فرمود. به سخنان آنان خوب گوش می داد بهترین آن ها را بر می گزید و با یاری هم فکران خود به آن عمل می کرد. نظرخواهی از دیگران و احترام به دیگر مسلمانان، جزء رفتار عمومی و سیره آن حضرت بود. پیامبر از جانب خدا برای انجام این رفتار پسندیده مأموریت داشت. در قرآن هم فکری صمیمانه و مشورت کردن یکی از نشانه های جامعه ِ اسلامی محسوب می شود. مؤمنان کارهای خود را با مشورت یكدیگر، انجام می دهند» حضرت علی بن ابیطالب فرمود: «هر کس خود رأی باشد، ناچار به هلاکت می رسد و هر کس در کارها با دیگران صمیمانه مشورت کند، در حقیقت از گنجینه عقل و تجربه ی آنان استفاده نموده است». مشورت در صورتی سودمند خواهد بود که با افراد عاقل و کاردان، از همه مهم تر صدیق و امین مشورت شود. مشورت با افراد نالایق نه تنها سودمند نیست بلکه به گمراهی و سرگردانی مبتلا می سازد.
امام صادق (ع) – شرایط کسانی که باید با آن ها مشورت کرد، را این گونه بیان فرموده است.
الف) خردمند باشند
ب) گاه و با اطلاع باشند
ج) با تجربه و کاردان باشند
د) خیرخواه باشند
ه) پرهیزگار و خدا ترس باشندسه نکته مهم درس:

1 – پیامبر گرامی اسلام در اغلب کارهای مهم اجتماعی با افراد لایق و مورد اعتماد مشورت می کرد. مشورت کردن و نظرخواهی از دیگر مسلمانان و محترم شمردن آنها جزء رفتار عمومی و سیره ِ آن حضرت بود.
2 – یکی از نشانه های جامعهِ اسلامی این است که : «مؤمنان کارهایشان را با مشورت، بین خود انجام دهند»
3 – باید با کسی مشورت کرد که : «خردمند ، دانشمند، کاردان، خیرخواه و خدا ترس باشد».
آیه ای از قرآن کریم:
ای پیامبر در کارها با مسلمانان مشورت کن و هنگامی که تصمیم گرفتی بر خدا توکل کن و اقدام نما. (سوره آل عمران – آیه ی 159)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 9:
1 – مشورت یعنی چه ؟

با هم اندیشیدن را مشورت گویند.2 – پیامبر در جنگ خندق برای دفاع و رویارویی با مشرکان چگونه افرادی را برای مشورت دعوت فرمود؟ نتیجه مشورت چه شد؟

سران قبایل مدینه، و گروهی دیگر از مسلمانان عاقل و متعهد را برای مشورت و چاره اندیشی در مجلس فرا خواند – یکی از افراد مجلس به نام سلمان فارسی که ایرانی الاصل بود برخاست و گفت یا رسول الله بهتر است در اطراف شهر مدینه خندقی حفر کنیم، و تنها چند نقطه را برای عبور و مرور باقی بگذاریم. همهِ حاضرین نیز این طرح را قبول کردند3 – براساس رهنمود امام صادق (ع) باید با چه کسانی مشورت کرد؟ پنج صفت را بگوئید.

خرمند باشند، آگاه و با اطلاع باشند، با تجربه و کاردان باشد، خیرخواه و نصیحت گو باشد، با تقوی و پرهیزگار باشد.4 – نتیجه مشورت با افراد صالح و آگاه چیست؟ دو مورد مهم آن را بگویید.

با مشورت می توان از گنجینه اطلاعات و آگاهی های دیگران بهره مند شد. می توان به یک راه حل بهتر و صحیح تر رسید.درس دهم : بسیج

در جامعه اسلامی جهاد و دفاع فریضه ای حتمی است و همگان باید از سرزمین، شرف و ایمان خود با تمام قدرت دفاع کنند. بر این اساس، باید برای رویارویی با دشمنان همیشه آماده بود. اگردشمن آمادگی رزمی مسلمانان را ببیند و ترس سراسر وجود او را فرا گرفت؛
جرأت تجاوز و هجوم به سرزمین مسلمانان را نخواهد داشت. بنابراین نوجوانان و جوانان مسلمانان باید با انجام ورزش های مفید و نشاط انگیز، سلامت و نیرومندی خود را حفظ کنند و نیز پیوسته بر کارآیی رزمی خود بیفزایند.
با توجه به دستورها و رهنمودهای اسلام هر جوان مسلمان باید با کارآیی رزمی و تیراندازی ماهرانه ِ خود در دل دشمنان خدا و خلق او هراس افکند. همیشه برای دفاع از سرزمین ، شرف و ایمان خویش آماده باشد و تمام توان و قدرت خود را در این مسیر به کار گیرد.رهبر راحل انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کردند.سه نکته مهم درس :

1 – دفاع از ایمان ، شرف و سرزمین اسلام یک فریضه حتمی است و همه ِ باید برای جلوگیری از تجاوز دشمن همواره آماده باشند.
2 – نوجوانان و جوانان برومند کشور باید با انجام ورزش های مفید و نشاط انگیز سلامت و نیرومندی خود را حفظ کنند و همواره بر کارآیی رزمی خود بیفزایند.
3 – پیشوایان بزرگ اسلام به سوارکاری و تیراندازی پرداخته و مسابقه می دادند و مسلمانان را به فراگیری فنون رزمی و مسابقه در این رشته ها تشویق می کردند.
آیه ای از قرآن کریم :
و در برابر آن ها تا می توانید نیرو و اسبان سواری آماده کنید تا دشمنان خدا و دشمنان خود را بترسانید. (سوره ی انفال ، آیه ی 60)بیندیشید و پاسخ دهید : درس 10 :
1 – بنا به سخن پیامبر چه کسانی از یک تیر ثواب می برند و لایق بهشت می شوند؟

مسلمانی که تیر را می سازد، مسلمانی که تیرهای ساخته شده را به سربازان می رساند، سربازی که تیر را در راه خدا به سوی دشمن نشانه می رود.2 – پیامبر آموزش دو ورزش را توصیه کرده اند. این دو ورزش کدامند؟

تیراندازی ، شناگر3 – امام باقر(ع) در مجلس هشام چگونه تیراندازی کرد؟

بعد از اصرار زیاد هشام، امام کمان را برداشت و تیر را در آن نهاد و با تمام قدرت کشید، تیر با سرعت به مرکز هدف خورد و بیش از نیمی از آن در نشانه فرو رفته و تیر بعدی در میان چوبه تیر اول ، تا این که تعداد تیرهای درهم رفته به نه عدد رسید.4 – آیه 60 سوره ی انفال درباره آمادگی برای رویارویی با دشمن چه دستوری می دهد؟ در پاسخ ترجمه کامل آیه را بیان کنید.

می فرماید: و هر آنچه از نیرو و ابزار جنگی و اسبان سواری که می توانید آماده و مهیا دارید تا بوسیله ِ آن در دل دشمن خدا و دشمن خود رعب و ترس افکنید.5 – وظیفه ِ ما در مورد مهیا شدن برای مقابله با دشمنان اسلام چیست؟ با توجه به سخنان امام خمینی (ره) به این سؤال پاسخ دهید:

«قوای خود را مجهز کنید و تعلیم نظامی فرا گیرید و به دوستان خود تعلیم دهید که مملکت اسلامی همه باید قوای نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد.»

درس یازدهم
امت بزرگ اسلام

قرآن کریم مسلمان را امت واحده می نامد. زیرا همه ِ آنان آفریدگار جهان را به یگانگی می پرستند و پیامبری و معاد را قبول و باور دارند. همچنین حضرت محمد (ص) را آخرین پیامبر خدا قرآن را کتاب آسمانی و برنامه ِ عملی خود می دانند. همه یک هدف دارند و آن اجرای احکام الهی و پیاده کردن نظام توحیدی در سراسر جهان است. قرآن کریم همه مسلمانان جهان را یک امت واحده می نامد. مرزهای جغرافیایی و نژادی نمی توانند مسلمانان جهان را از یک دیگر جدا کند.
سران متعهد کشورهای اسلامی نمی توانند و نباید سایر کشورهای اسلامی را بیگانه انگارند و به آنان بی توجه باشند. پیامبر اکرم(ص) درباره مسؤولیت و مسلمان نسبت به سایر مسلمین می فرماید : «هر کس که به فکر اصلاح كار مسلمان ها نباشد، مسلمان نیست.»یگانگی مسلمانان در مقابل دشمن مشترک:

مسلمانان باید با کمال صمیمت و برادری با یکدیگر زندگی کنند و در مقابل کفر واستکبار جهانی که دشمن مشترک همه مسلمانان است، یکپارچه بایستند، در چنین صورتی دشمن اسلام و مسلمین به ذلت می افتد و هرگز نمی تواند بخشی از سرزمین بزرگ اسلام را مورد تجاوز قرار دهد، ثروت مسلمانان را به یغما ببرد؛ شرف ، عزت و فرهنگ اصیل آنان را لگدکوب کند.
بنیان گذار جمهوری اسلامی در پیام جامع خود به حجاج خانه خدا سفارش کرده اند که : «مسلمانان جهان با همراهی نظام جمهوری اسلامی ایران عزم خود را جزم کنند تا دندان های آمریکا (این دولت ستمگر تجاوز پیشه) را در دهانش خرد کنند و نظاره گر شکفتن گل آزادی ، توحید و امامت در جهان نبی اکرم باشند».
ایشان همچنین در فرمان تاریخی خود برای تشکیل بسیج مستضعفان فرمودند:
«ای مسلمانان جهان بپاخیزید و خود را از چنگال ستمگران جنایت کار نجات دهید و ای مسلمانان ، از خواب غفلت برخیزید. اسلام و کشورهای اسلامی را از دست استعمارگران و وابستگان آنان رهایی بخشید.»
وحدت اسلامی:
جهان اسلام باید یکپارچه و متحد باشد و اجازه ندهد بیگانگان در كارهای کشورهای اسلامی دخالت کنند. خداوند در قرآن می فرماید: «مؤمنان در برابر کافران سرسختی نشان می دهند و در بین خود بسیار مهربان و دلسوز هستند.»شیوه های برخورد با تجاوزگر:

اگر یکی از کشورهای اسلامی دراثر غرور و خودخواهی با تحریک بیگانگان، کشور اسلامی دیگری را مورد تجاوز قرار داد و جنگ آغاز شد ، همه مسلمانان بویژه سران آنان وظیفه دارند که اختلاف خود را حل و فصل کنند و صلح و آشتی را برقرار سازند و جهان اسلام را از بزرگ ترین خطر، یعنی تفرقه و جدایی نجات دهند. مسلمانان همچنین وظیفه دارند در میان دو کشور درگیر، صلح و آشتی برقرار کنند و حسن نیت و خوش بینی سابق را به آنان بازگردانند و به این وسیله ، جهان اسلام را از اختلاف و تفرقه رهایی بخشند.سه نکته ی مهم درس :

1 – مسلمانان جهان در هر کجا که هستند و با هر زبانی که سخن می گویند ، امتی واحد و یگانه هستند و باید با یک دیگر مهربان باشند و به هم کمک کنند.
2 – تجاوز به یک سرزمین اسلامی ، تجاوز به اسلام و جهان اسلام و امت یگانه اسلام است. بر همه مسلمانان واجب است با کمال قدرت کشور مورد تجاوز را از شر دشمن تجاوزگر آزاد سازند.
3 – جهان اسلام باید از اختلاف و تفرقه پرهیز کند و اجازه ندهد که بیگانگان و کافران در کار مسلمانان دخالت کنند، یا بر آن ها مسلط شوند.
آیه ای از قرآن کریم:
در حقیقت مؤمنان را هم برادرند، پس میان برادرانتان آشتی دهید و تقوای خدا پیشه کنید، امید که مورد رحمت قرار گیرید. (سوره ی حجرات، آیه 10 )

Foot Pain
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:17 ب.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your blog. It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant
for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
Excellent work!
marlenewaldie.jimdo.com
جمعه 13 مرداد 1396 02:25 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my
own weblog and was wondering what all is needed to get set up?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet smart so I'm not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
Thank you
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 04:58 ق.ظ
I every time used to read article in news papers but
now as I am a user of net thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : م علوی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگانبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب