تبلیغات
مدرسه غیر دولتی احسان منطقه 8 تهران - فرهنگ اسلامی وتعلیمات دینی سال دوم راهنمایی / سوال و جواب های هر درس به طور کامل
مدرسه غیر دولتی احسان منطقه 8 تهران
اعتلا ، حرکت ، سعی ، امتحان ، نتیجه

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فرهنگ اسلامی وتعلیمات دینی سال دوم راهنمایی / سوال و جواب های هر درس به طور کامل

بخش یک درس 1 تا 5

بخش اول – درس اول
از مشاهده نظم و هماهنگی چه می فهمیم؟

یک مجموعه منظم ، هدفدار است و اجزای آن به گونه ای ساخته و پرداخته شده اند که دستیابی به هدف را ممکن می سازند. مجموعه ای را منظم می نامند که اجزای آن با هماهنگی کامل و همکاری با یک دیگر هدف نهایی آن مجموعه را تأمین نماید.
یک مجموعه منظم هر چیزی جای مخصوصی دارد و در رابطه خود با سایر اعضای مجموعه ، کار مشخصی را انجام می دهد و اگر در جای مخصوص خود نباشد، کار مجموعه ناقص و ناتمام خواهد ماند. مجموعه منظم، اجزای مختلف آن به گونه ای حساب شده به هم مربوط هستند و هریک برای انجام کاری خاص، در اندازه معین و از جنس مشخص ساخته شده اند. به مجموعه 1 و 2 توجه کنید. در مجموعه شماره 1، با وجود اینکه مجموعه ای انتخاب شده است ( از نظر نوع و جنس و شکل و اندازه) خود به سازنده دانا و توانا نیاز دارد تا آن را به صورت یک مجموعه ی هدف دار درآورد.
دو تصویر شماره 1 و 2 ، در ص 3
برای آشنایی بیشتر با قدرت و آگاهی، دانایی و توانایی آفریدگار ، می باید به نظم شگرف و حیرت آوری که در این جهان پهناور حکمفرماست، بنگریم و در آن بیندیشیم.تعریف

مجموعه ی منظم، مجموعه ای است دارای اجزای مختلف؛ که هر جزء آن شکل ، جنس ، اندازه و جای مخصوصی داشته و دارای ارتباطی خاص با دیگر اجزاء مجموعه باشد. بطوری که تمام اجزاء دارای یک هدف است .درس اول – جهان آفرینش :

حجم خورشید در حدود یک میلیون برابر زمین است. سطح این کره بزرگ و آتشین شش هزار درجه سانتی گراد حرارت دارد. اما چون در فاصله مناسبی نسبت به زمین قرار گرفته است، تنها به اندازه لازم به کره زمین نور و گرما می رساند.
اگر فاصله ی خورشید تا زمین به این اندازه نبود، هیج موجود جانداری نمی توانست بر روی زمین زندگی کند. زیرا حرارت خورشید همه ی موجودات را می سوزانید و از بین می برد. پیداست که این فاصله و ارتباط با آگاهی و حساب دقیق و مشخص پیش بینی شده است.
هرعقل سلیمی با مشاهده چنین محاسبه و ارتباط دقیقی با خود می اندیشد که : نظم دقیق و ارتباط پیوستگی و هماهنگی این مجموعه عظیم نشان دهنده عظمت و قدرت آگاهی برتر خالق آن است که توانسته موجودهای جهان را چنین بیافریند و اداره کند و نیازمندی های هر یک را با آگاهی و بصیرت پیش بینی نماید و در اختیارآنان قرار دهد و برای هریک راهی و هدفی معین در نظر گیرد.
این خالق آگاه و توانا خداست، که نعمت را برای ما آفریده است تا با کوشش و همکاری، زمین را آباد سازیم و با تحصیل علم از اسرار و شگفتی های جهان پرده برداریم و به آیه های عظمت خالق و پروردگار خود بنگریم و با او به مناجات و راز و نیاز بپردازیم.سه نکته مهم درس:

1 – باید به پدیده های جهان آفرینش نگریست، درباره آنها اندیشید. نظم ، ارتباط و هماهنگی اجزای بی شمار آن را دریافت و پرسید: «چه کسی این جهان را آفریده است و اداره می کند»؟
2 – مجموعه بزرگ و منظم جهان آفرینش گواه روشنی است بر این که : «خالقی علیم و قدیر آن را آفریده و اداره می کند و آن خالق تنها خداست».
3 – خدای آگاه و توانا که جهان را آفریده ، برای رشد و سعادت بنده های خود وظایفی معین فرموده است. مهمترین این وظایف عبارتند از :
الف) به آیه های عظمت و قدرت پروردگار بنگریم و بیندیشیم.
ب) با کسب علم از اسرار و شگفتی های جهانی پرده برداریم.
پ) خدا را بپرستیم و به راز و نیاز و مناجات با او بپردازیم.
ت) با تلاش وهمکاری زمین را آباد سازیم و عدل و داد را گسترش دهیم.
ث) احکام دینی را که برای ما تعیین فرموده است، انجام دهیم.بیندیشید و پاسخ دهید:
1 – مجموعهِ منظم چه تفاوتی با مجموعهِ نامنظم دارد؟

در مجموعه منظم هر عضوی در جای مخصوص خود قرار دارد و کار مشخصی را در ارتباط با سایر اعضای مجموعه انجام می دهد. این مجموعه منظم، هدفدار است. اما در مجموعه ِ نامنظم چنین ارتباط و هماهنگی در بین اعضا یافت نمی شود.2 – باتوجه به مطالبی که در این درس آموختید، نظم و هماهنگی جهان آفرینش را توضیح دهید؟ از این ارتباط و هماهنگی چه می فهمید؟

این نظم و هماهنگی دقیق، گواه روشنی است که خالقی علیم و قدر آن را آفریده و اداره می کند و آن خالق خداست.3 – خدای مهربان و آگاه و توانا در برابر نعمت های بی شماری که به ما ارزانی كرده ، چه وظایفی را نیز معین کرده است؛ این وظایف عبارتند از :

الف- به آیه های عظمت و قدرت پروردگار بنگریم و بیندیشیم.
ب- با تحصیل علم و دانش از اسرار شگفتی های جهان پرده برداریم.
ج – به پرستش ، راز و نیاز و مناجات با او بپردازیم.
د- با تلاش و تعاون زمین را آباد سازیم و عدل و داد گسترش دهیم
ه – احکام دینی را که تعیین نموده است انجام دهیم .بخش دوم – معاد یا بازگشت به جهان آخرت و رجوع به سوی خدا
درس دوم – تصویری از قیامت :

برای درک بهترعظمت حوادث آخرت و قیامت می توان به قرآن کریم رجوع کرد و به تصویر مناظر شگفت انگیز قیامت ، از دریچه آیات قرآن نگریست. اینها فقط اشاره هایی سربسته و کوتاه است جهت درك روزی سخت و فراتر از سخن و ادراک كه در پیش است و می بایست خود را با ایمان و تقوا و عمل صالح پرورش داد تا آن روزآسان شود و بتوان به بهشت پر نعمت پروردگار راه یافت.برزخ و قیامت :

هنگامی که فرد گنه کار از این جهان می رود؛ رنج وعذاب خویش را در برزخ مشاهده می کند می گوید:
«خدایا مرا به دنیا بازگردان تا اعمال صالح انجام دهم و گذشتهِ خود را جبران کنم. او تقاضا می کند ولی هرگز به دنیا باز نمی گردد و تا قیامت و روز برانگیخته شدن در عذاب و ناراحتی خواهد بود»
آنچه که از آیات قرآن راجع به قیامت بدست می آید بطور خلاصه این است که در قیامت کنونی جهان آفرینش دگرگون می شود. خورشید تاریک و بی نور، ماه خاموش و بی فروغ می گردد ... این ها همه اشاره هایی کوتاه و گذراست به صحنه عظیم قیامت که عظمت واقعی آن را هم اکنون می توان تصور کرد و تنها از این اشاره های قرآنی می توان دریافت هنگامی سختی در پیش است و با ید خود را از هول و هراس این هنگامهِ سخت با ایمان؛ عمل صالح و تقوا در پناه لطف خدا در امان داشت.سه نکته مهم درس :

1 – در مسیر حرکت به جهان آخرت گردونه های سختی در پیش است که می باید با زاد و توشهِ ایمان، تقوا و عمل صالح به سلامت از آن ها گذشت و در بهشت به نیکوکاران پیوست.
2- در قیامت ، نظام کنونی جهان آفرینش دگرگون می شود. واقعیت عظیم جهان آخرت و حوادث قیامت را آن طور که هست ، هرگز نمی توان تصور کرد. همه آن چه در این باره گفته می شود یا نوشته شده است، تنها اشاره هایی به واقعیت جهان آخرت است.
3 – از هول و هراس قیامت با کمک ایمان ، عمل صالح و تقوا، در پناه لطف خدا می توان در امان بود.
آیه ای از قرآن کریم:
روزی که زمین به غیرزمین تبدیل شود و آسمان ها نیز و همگان در پیشگاه خدای یگانه پیروز حاضر شوند.
سوره ابراهیم ، آیه 48بیندیشید و پاسخ دهید: درس 2 :
1 – امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) برای اصحاب خود در مورد بازگشت به این جهان، چه فرمودند؟

امیرمؤمنان حضرت علی(ع) می فرمایند: «چنین بیندیش که خبر انتقال تو به جهان آخرت تحقق یافته و تو طعم مرگ را چشیده ای و دوباره به این جهان بازگشته ای که اعمال صالح انجام دهی. حال چه می کنی؟ آیا با سرعت و دقت برای حیات واقعی خویش زاد و توشه ای فراهم می آوری؟ آیا برای منزل جاودانی آخرت خویش ،چیزی پیش می فرستی؟»2 – هنگامی که فرد گنه کار به جهان برزخ می رود و رنج و عذاب کارهای خویش را می بینید، چه آرزویی می کند؟

می گوید: «خدایا مرا به دنیا بازگردان تا عمل صالح انجام دهم و گذشته تباه خود را جبران نمایم. او تقاضا می کند ولی هرگز به دنیا باز نمی گردد و تا روز قیامت ، روز حساب و روز مبعث در عذاب و ناراحتی خواهد بود.3 – در قرآن کریم، قیامت با چه ویژگی هایی تصویر شده است؟

به هنگام قیامت خورشید تاریک و درهم پیچیده می شود. ستارگان بی نور شده ،. کوه ها به حرکت و لرزه می افتند و شترهای آبستن، بی ساربان می مانند. وحوش محشور می شوند، دریاها سوزان و شعله خیز می گردند آسمان شکافته، ستارگان پراکنده و گورها زیر و رو می شوند.4- امیرالمؤمنین علی (ع) چه چیزهایی را به عنوان توشه سفر آخرت معرفی می فرمایند؟

کار خیر، عمل صالح، دستگیری و کمک، دعا و عبادت توشه سفر آخرت مؤمنین است.

درس سوم
نامه ِعمل

اعمال نیک و اخلاق خوب، انسان را با صفا و نورانی می سازد و در نفس انسان ، آثار نیكویی برجا می گذارد که تا قیامت باقی و ثابت خواهند ماند. انسان نیكوكار جهت نزدیك شدن به خدا، برای رضا و محبت او تلاش می كند. وی همواره به یاد خداست و با او انس و الفت دارد. چنین مؤمنی با اخلاق پسندیده و عمل صالح روح خود را پرورش می دهد. خدایی كه مركز كمال و قدرت و سرچشمه همه زیبایی ها و پاكی ها ست.
هستند كسانی كه بر خلاف انسان های نیكوكار ، عقاید غلط و باطل و اخلاق زشت و کردار ناشایست، در نفس پاک و حساس انسان اثر می گذارند و روان و نفس را تاریک و آلوده می سازند و موجب افسردگی می شوند. انسان بی دین و بدکردار از یاد خدا غافل و سرگرم كارهای دنیا می شود. از خدا دل می برد و به دنیا و لذت های حیوانی ، دل می بندد و چنین انسانی از صراط مستقیم و نورانی تکامل دور می شود. اسیر خواسته های حیوانی خویش می گردد و گوهر انسانیت را از دست می دهد.
آری تمام اعمال انسان، چه خوب و چه بد؛ در روان نفس و کارنامه عمل وی ثبت و ضبط می شود. فرشتگان که شب و روز مراقب انسان هستند همه ِاعمال و رفتار او را می نویسند و خدا بالاتر از آنان ناظر و شاهد رفتار انسان هاست. در قیامت که انسان برای حساب برانگیخته می شود، حقیقت وجود او آشکار می گردد. هر انسانی نامه ی عمل خویش را گشوده و آشکارا دریافت می کند و در آن به دقت می نگرد و همهِ ی اعمال گذشته را یک باره در برابر خویش حاضر می بیند.
کسانی که نامهِ عمل به دست راست آنان داده می شود، در بهشتی عالی زندگی خواهند کرد و به اصحاب یمین معروفند. اما کسانی که نامهِ عمل به دست چپ آنان داده می شود، در غل و زنجیر کشیده شده و به دوزخ افکنده می شوند. این افراد جزء اصحاب شمال هستند.سه نکته مهم درس:

1- اعتقادها و اخلاق و انسان ها ما به چند شکل ثبت و ضبط می شوند:
الف – نفس و روح انسان واقعیت آن ها را در خود نگه داری می کند.
ب – فرشتگان پروردگار آن ها را ثبت و ضبط می کنند.
پ – خدا بالاتر از همه شاهد و ناظر رفتار انسان هاست.
2 – بعد از مرگ و انتقال به جهان آخرت، باطن و ذات و حقیقت وجود انسان آشکار می شود و انسان همهِ اعمال خود را حاضر می بیند.
3 – انسان نیکوکار با دیدن نامه ی عمل خود خشنود می شود و انسان بدکردار از دیدن نامهِ عمل خود ناراحت و غمگین می گردد.بیندیشید و پاسخ دهید درس 3 :
1 – اعمال نیک و اخلاق خوب چه آثار باقی و ثابتی را در نفس انسان بر جای می گذارند؟

اعمال نیک و اخلاق خوب، انسان را با صفا و نورانی و مسرور می سازد و آثار زیبا و شادی آفرینی در نفس انسان برجای می گذارد که باقی و ثابت خواهند ماند.2 – اخلاق زشت و کردار ناشایست چه آثاری در نفس انسان به جای می گذارند؟

اخلاق زشت و کردار ناشایست در نفس پاک و حساس انسان اثر گذاراست و روان و نفس انسان را تاریک و آلوده می سازند.3 – پیشوایان معصوم ، اثر پذیری نفس انسان را توصیف کرده اند؟ این اثر پذیری را به طور خلاصه توضیح دهید؟

نفس هر انسانی چون لوح پاک و سفیدی است که کارهای نیکو آن را می پروراند و نورانی و زیباتر می كنند و برعکس کارهای زشت و گناه همچون لکه های تاریک و سیاهی صفحه نفس را آلوده و پلید می سازند.4 – ثبت و ضبط اعمال را در وجود انسان، بوسیله ِ فرشتگان و خدای متعال توضیح دهید؟

فرشتگان پروردگار، همه اعمال ما را ثبت و ضبط می کنند و فوق و ورای آنان خدا ناظر و شاهد رفتار انسان ها ست.5 – اصحاب یمین به چه کسانی گفته می شود؟

به افرادی می گویند که در قیامت نامهِ عمل، در دست راست آنان گذاشته می شود.6 – اصحاب شمال به چه کسانی گفته می شود؟

به کسانی که در قیامت نامهِ عمل آنان به دست چپ داده می شود.بخش سوم – نبوت و پیامبری
درس چهارم – نیاز انسان به پیامبران:

نکتهِ بسیار مهم ، آن است که انسان در پی این زندگی، حیات دیگری نیز دارد و علاوه بر امروز فردایی نیز در پیش است. او پس از این جهان به دنیای ابدی آخرت وارد می شود و در آن جهان به زندگی خویش ادامه می دهد. انسان می بایست، فردا در آن جهان حاصل كشت امروز خود را درو كند. انسان در جهان آخرت یا اهل سعادت و رستگاری یا اهل شقاوت بدبختی است. سعادت و شقاوت انسان در جهان آخرت، از اعمال او در این جهان مایه می گیرد و این دنیا مزرعه ِ آخرت است. انسان در این جهان هرچه در مزرعه نفس خویش بکارد، در جهان آخرت درو خواهد کرد.
انسان برای زندگی و اعمال خود به برنامه ای دقیق و جامع نیاز دارد. برنامه ایی جامع است که در آن سهم مصالح دنیا رعایت و نیز مصالح آخرت شده باشد.از سویی دیگر هم جانب جسم در آن رعایت شده و هم جانب نفس و جان انسان با عمر کوتاه و اندیشه و عقل محدود خود نمی تواند برنامه سعادت و تکامل اخروی و نفسانی خویش را تنظیم کند. پس تنها خدای جهان آفرین است كه می تواند این برنامه ریزی را انجام دهد. اوست که انسان و جهان را آفریده و از اسرار آن ها آگاه است و عوامل سعادت و شقاوت انسان را در هر دو جهان به خوبی می شناسد.
این همان برنامهِ زندگی مادی و معنوی ، دنیوی و اخروی انسانهاست که خدا بوسیله ِ پیامبران که راهنما و راه شناس هستند، برای انسان ها فرستاده است.
پیامبران ممتاز انسان های ممتاز و برگزیده ای هستند که با پروردگار جهان در ارتباط اند و برنامه های حیات بخش الهی را می شنوند و در اختیار انسان ها قرار می دهند تا آنان را هدایت کنند.سه نکته مهم درس:

1- انسان طالب سعادت است و برای تأمین این هدف به برنامه ای دقیق و جامع نیاز دارد.
2- انسان در پی این زندگی، حیات دیگری نیز در جهان آخرت دارد. در آن جهان نیز می خواهد در امنیت و سعادت باشد. او برای تأمین این هدف هم برنامه می خواهد.
3- خدای جهان آفرین که از اسرار آفرینش انسان بطور كامل آگاه است، برنامه های تکامل و سعادت او را در هر دو جهان ، بوسیله ی پیامبران خود فرو فرستاده است. این برنامه دین نام دارد.
آیه ای از قرآن کریم :
ما تو را به حق بسوی خلق فرستادیم تا بشارت و بیم دهی و هیچ امتی نبوده مگر اینکه راهنمای بیم دهنده ای در میانشان .... آمده است.(سوره فاطر آیه 24)بیندیشید و پاسخ دهید درس 4:
1 – سعادت و شقاوت اخروی انسان از چه چیزی مایه می گیرد؟

از اعمال او در این جهان مایه می گیرد.2 – انسان برای زندگی و اعمال خود به برنامه ای جامع نیاز دارد. این برنامه ِ جامع چگونه است؟

برنامه ای جامع است که هم مصالح دنیا و هم مصالح آخرت را رعایت کرده باشد. همچنین جانب جسم و نیز جانب نفس و جان در آن رعایت شده باشد.4- آیا انسان به تنهایی می تواند با عقل و تدبیر خویش برنامه ِ کاملی را برای سعادت خود تنظیم کند؟ چرا؟

چون انسان از نیازهای نفسانی و آخرتی خویش بطور کامل آگاه نیست و از اسرار در مورد آفرینش خود، و جهان از چگونگی ارتباط جسم و روح در زندگی دنیوی و اخروی اطلاع ندارد؛ انسان با عمر کوتاه و اندیشه و عقل محدود خود نمی تواند برنامه سعادت و تکامل اخروی و نفسانی خویش را تنظیم کند.4 – چرا فقط خدای جهان آفرین می تواند برنامه ی سعادت دنیا و آخرت انسان را تنظیم کند؟

چون اوست که انسان و جهان را آفریده و به اسرار و رموز آن ها آگاه و آشنا است و عوامل سعادت و شقاوت انسان را در هر دو جهان بخوبی می داند.5 – دین عینی چه ؟

دین همان برنامه ی زندگی مادی و معنوی، دنیوی و اخروی انسان هاست ، که خدا بوسیله پیامبران که راهنما و راه شناسند، برای انسان ها فرستاده است.


درس پنجم : برنامه ی پیامبران
1- ایمان به خدای یگانه :

مهم ترین برنامهِ پیامبران، دعوت مردم به خدای یگانه، ایمان به خدا و وعده های راستین او درباره ِ جهان آخرت است. زیرا آشنایی با خدا و شناخت و عبادت او بزرگترین ارزش انسان است . ایمان به خدا، عبادت و اطاعت او، تنها هدف والای آفرینش جهان و تنها راه تکامل واقعی انسان است.
پیامبران ایمان دارند که بزرگ ترین عامل بدبختی و سیه روزی مردم ، فراموش کردن آفریدگار مهربان و کفر ورزیدن به او و بی ایمانی و دنیا پرستی است . پیامبران یگانه عامل سعادت انسان را ایمان و توجه به خدا می دانند.
انسان مؤمن برنامه ِ زندگی خود را از پیامبران دریافت می کند و در برابر دستورهای الهی مطیع و فروتن است . انسان مؤمن از غیرخدا قطع امید و علاقه کرده و به خدا امید بسته است. در هیچ حادثه و مشکلی خود را ضعیف و زبون، نمی بیند و در همه ی طوفان ها و حوادث زندگی چون کوه ، سرافراز و سربلند، آزاد و استوار، آرام و پایدار می ایستد و مقاومت می کند.2 – قیام برای خدا :

دعوت هب و دوستی، قیام علیه ستمگران و مستکبران و مفسدان ، پس از دعوت به خدای یگانه و معاد از اصلی ترین برنامه های انبیاست. از آیات قرآن کریم بویژه آیاتی که ترجمه آن در این درس آمده است، در می یابیم که :
1 – قیام ، نهضت و جهاد برای اجرای قوانین و دستورهای خداوند و کوتاه کردن دست ستمگران از جان و مال انسان ها از هر گونه ظلم ، فساد ، شرک و بی عدالتی؛ جزء اصلی ترین دستورهای دینی است.
2 – قیام در مقابل متجاوز و مفسد وظیفه همگانی است که همه ِ افراد در انجام آن مسؤولیت مشترک دارند و باید با تعاون و همکاری بکوشند و قیام را به پیش ببرند.
3 – اگر بعضی افراد در انجام مسؤولیت خود کوتاهی کنند وظیفه از دیگر افراد ساقط نمی شود. بلکه هر فردی وظیفه دارد به تنهایی قیام کند و به مقدار توان خویش انجام وظیفه نماید و دیگران را به همکاری دعوت نماید.
4 – هدف قیام و انقلاب باید و رضایت خدا، باشد نه خودخواهی و کشور گشایی باشد. قرآن كریم بویژه سفارش می کند که هدف از قیام و انقلاب با ید رضای خدا و اجرای احکام و قوانین الهی و نجات و سعادت خلق خدا و گسترش عدل نه چیز دیگر باشد.
5 – در قیام و نهضت باید عدل و داد رعایت شود.قیام کنندگان نباید از حدود عدالت خارج گردند و بر خود ستمی روا دارند.سه نکته مهم درس:

1- مهم ترین برنامه پیامبران دعوت به ایمان به خدای یگانه است که سرچشمه ی همه ی اعمال خوب و اخلاق نیک است و موجب بصیرت و یقین می شود.
2- انسان مؤمن ، جهان و آنچه در آن است را نشانه خدا او را می بیند. وی خدا را مدیر و مدبر جهان می شناسد. به همین جهت تنها در مقابل او سرتسلیم و خضوع فرو می آورد و برای بدست آوردن رضایت او شب و روز تلاش می کند.
3 – قیام علیه مستکبران ، ستمگران ، مفسدان و یاری مظلومان و ستم دیدگان پس از ایمان به خدای یگانه و معاد از اصلی ترین برنامه های انبیاء است.
آیه ای از قرآن کریم:
بگو شما را به یک چند مهم پند می دهیم. این که دو تا دو تا و تک تک برای خدا قیام کنید. (سوره سبا : آیه 46)بیندیشید و پاسخ دهید: درس 5 :
1 – مهم ترین برنامه ِ پیامبران دعوت به چیست؟

1دعوت به ایمان به خدای یگانه و ایمان به وعده های راستین او درباره جهان آخرت، مهمترین برنامه دعوت پیامبران است.
2 – هدف والای آفرینش انسان و جهان چیست؟

ایمان به خدا ، اطاعت و عبادت او، تنها هدف والای آفرینش و تنها راه تکامل واقعی انسان.3 – اصلی ترین برنامه ِ پیامبران پس از دعوت به ایمان به خدای یگانه و معاد چیست؟

دعوت به قیام علیه مستکبران ، ستمگران و مفسدان پس از دعوت به ایمان به خدای یگانه و معاد از اصلی ترین برنامه های انبیا است.4- هدف از قیام و انقلاب بنابر سفارش قرآن چه باید باشد؟

باید خدا و رضایت او نه خودخواهی و کشور گشایی باشد5- در آیه 46 سوره سبأ خدا به مؤمنان چه پندی داده است؟

فرمود:« ای پیامبر، به مردم بگو یک پند به شما می دهم که دو نفر و تک تک برای خدا قیام کنید.»درس ششم – قرآن کتاب آسمانی جاوید:

قرآن کتاب دینی ما و آخرین کتاب آسمانی است که برای راهنمایی و تربیت انسان، از طرف خدا بر حضرت محمد(ص) نازل شده است.
قرآن مجید یکصدوچهارده سوره دارد. یک سوره با بسم الله الرحمن الرحیم آغاز می شود و تا بسم الله سوره دیگر ادامه می یابد و چند آیه را در بر می گیرد. کوچکترین سوره قرآن، سوره کوثر است که چهار آیه ِ کوتاه دارد. سوره بقره شامل دویست و هشتاد و شش آیه بزرگ ترین سوره ِ قرآن است. سورق علق نیز نخستین سوره ای است که بر پیامبر نازل شده است.
پیامبر اسلام مدت سیزده سال در مکه مشغول ارشاد و هدایت مردم بود. به سوره هایی که در این مدت بر پیامبر نازل شد، سوره های مکی و به تعداد دیگری که در ده سال بعد در مدینه نازل شد، سوره های مدنی می گویند، قرآن بوسیله یکی از فرشتگان به نام جبرئیل بر پیامبر نازل شد.
قرآن کتابی است کامل و انسان ساز که هر چه انسان برای تربیت و هدایت به آن نیازمند است بطور کلی در برداشته و سعادت دنیا و آخرت انسان هایی را که به دستورها و رهنمودهای آن عمل می کنند، تأمین می نماید. آن چه که در قرآن آمده است، در چند بخش کلی مطرح گردیده که برخی از آن ها عبارتند از : .
الف) دعوت به تفکر و تدبر در اسرار و رموز آفرینش جهان
ب) چگونگی دعوت پیامبران، شرح کوشش ها و فداکاری های آنان در راه هدایت مردم،
داستان مبارزات طولانی و خستگی ناپذیر آنان با طاغوت و مستکبران تاریخ
ج) احکام و قوانین اجتماعی
د) شناساندن اخلاق نیک و دعوت مردم به آراستن خود با اخلاق نیکسه نکته مهم درس:

1 – قرآن آخرین کتاب آسمانی است و از طرف خدا برای تربیت و هدایت انسان بر حضرت محمد(ص) نازل شده است.
2- با خواست خدای متعال و توجه مخصوص پیامبر و همت مسلمانان در قرآن کریم ، کوچکترین تحریفی راه نیافته است.
3- باید قرآن، این پیام ارزنده ی الهی را قدر بدانیم و در حفظ ، شناخت ، فهم و عمل به برنامه های نورانی و حیات بخش آن بکوشیم تا در دنیا و آخرین با سربلندی و عزت زندگی کنیم.

How do I stretch my Achilles tendon?
دوشنبه 30 مرداد 1396 09:48 ق.ظ
Everything is very open with a precise explanation of the challenges.
It was definitely informative. Your website is extremely helpful.
Thank you for sharing!
tessieevett.hatenablog.com
جمعه 13 مرداد 1396 12:06 ب.ظ
Normally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so!
Your writing style has been surprised me. Thank you, quite great article.
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 07:24 ق.ظ
I love what you guys tend to be up too. This type of clever work and reporting!

Keep up the very good works guys I've incorporated you guys to my personal
blogroll.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : م علوی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگانبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب